,, Brumov-Bylnice ,,

V údolí Bílých Karpat, v půvabné valašské krajině s bohatou folklórní tradicí, asi 7 km na jih od Valašských Klobouk, leží na říčce Brumovce město a "valašská tvrz" Brumov-Bylnice (330 m.n.m., 6200 obyvatel). Již ve 13. století jsou v obci založeny tři rybníky. Král Vladislav II. Jagelonský povyšuje Brumov r. 1500 na město.

V roce 1573 byl pod hradem založen pivovar. Panství pod hradem se rozrostlo o nové domy, které jsou známé jako areál panských budov. Dochoval se i bývalý vodní mlýn Gattermayer. Brumov se v roce 1965 sloučil s původně samostatnou obcí Bylnice. Nad městem dominují zříceniny původně pozdně románského hradu, založeného již před r. 1250, jenž byl ve 2. polovině 16. století renesančně přestavěn na mohutnou pevnost.

Hrad, do poloviny 14. století v přímém držení krále, byl významnou zemskou pevností, která měla za úkol střežit Vlárský průsmyk. V roce 1271 tak odolával vpádu Tatarů, v 15. století byl dobyt husity, koncem 17. století a začátkem 18. století opět nabyl strategického významu ve válkách s Turky a kuruci. Po požáru r. 1820 již nebyl obnoven. Poskytne Vám pěknou vyhlídku na město a okolí. Na kopci proti hradu stojí kaple sv. Anny z 19. století, na nižším návrší mohutný gotický kostel sv. Václava ze 14. století, barokně upravený s kaplí z r. 1676. Na náměstí objevíte sousoší nejsvětější Trojice z r. 1777, sochu sv. Floriána a sv. Gottharda a také kašnu. Židovský hřbitov se rozprostírá u lesa za městem. Nádherný kolorit CHKO Bílé Karpaty Vás zcela jistě přiláká k nezapomenutelné procházce. V okolí Brumova - Bylnice,se nachází nespočet možností v podobě turistiky,cykloturistiky,protože městečko obklopují krásné kopce sahající do výšky 830 m.n.m(Holý vrch),v letním období,je k dispozici nové koupaliště,z mnoha atrakcemi nejen pro děti,(beach volejbal,skluzavka,divoká řeka atd.)tenisové kurty s antukovým povrchem.Vzimním období,máte k dispozici,krytý plavecký bazén se saunou,tělocvičnu s posilovnou,pro fandy běžeckého lyžování,jsou upravovány běžecké trasy o které se stará místní běžkařský klub.Vokolí se nachází několik lyžařských vleků(Kaňůr,Štítná n/Vláří,Val.Klobouky)....    

                                                           49°04'59.24"N , 18°01'15.08"E